Menu

Fortepian

0 Comments

Fortepian może być uznany za najbardziej znany i lubiany ze wszystkich instrumentów muzycznych. Ma również najszerszy zakres, więc można na nim komponować muzykę do wszystkich innych instrumentów. Można na nim grać solo, ale większość innych instrumentów, w tym głos, używa fortepianu do akompaniamentu. Technicznie fortepian może być najbardziej skomplikowanym instrumentem muzycznym z ponad 2500 części.

Fortepian jest instrumentem strunowym. Jego liczne części są podzielone na pięć ogólnych strukturalnych i mechanicznych obszarów fortepianów wielkich i pionowych. Są to: przypadek fortepianu w kształcie skrzydła (lub szafki pionowego lub pionowego fortepianu); płyta rezonansowa i żebra i mosty będące jej elementami; płyta z żeliwa; strunyi; oraz, łącznie, klucze, młotki i mechanizm lub mechanizm fortepianu. Skrzynia ma wiele elementów konstrukcyjnych do mocowania nogawek i kołków strojowych, ale być może najważniejsza jest obręcz i klawiatura lub półka, na której zostaną zainstalowane klucze i akcja fortepianu.

Zobacz też nasz poradnik:

Jak napisać piosenkę?

fortepian

Płyta rezonansowa wzmacnia wibracje strun, które są przekazywane przez mosty. Płyta żeliwna jest instalowana nad płytą rezonansową i blokiem ślizgowym (częścią obudowy) i zapewnia wytrzymałość do zakotwiczenia naciągniętych sznurków. Śruby nosowe i śruby obwodowe zakotwiczają płytę w szelkach i wewnętrznym obrzeżu walizki. Od 220 do 240 strun fortepianu przymocowane są do zaczepów wzdłuż wygiętej krawędzi płyty żeliwnej oraz do kołków strojących z przodu fortepianu, mniej więcej równolegle do klawiatury. Działanie fortepianu jest jeszcze bardziej skomplikowane i obejmuje klucze, młotki i mechanizm lub akcję. Nazwy fortepianów zazwyczaj wskazują ich rozmiary.

Pięć standardowych rozmiarów od najmniejszych do najwyższych to: pianino, konsoleta, konsola, studio i profesjonalne pianina. Pianina są często wybierane pod kątem wyglądu, ich płyty są dostępne w większości stylów i wykończeń mebli.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *